علت کاهش میل جنسی چیست

علت کاهش میل جنسی چیست

علت کاهش میل جنسی چیست

علت کاهش میل جنسی چیست : کاهش میل جنسی مردان :کاهش میل جنسی یک مشکل رایج و طبیعی برای مردان و زنان است. بیشتر افراد به دلیل تغییرات هورمونی، افزایش سن و استرس در مراحل مختلف زندگی دچار آن می شوند. میل جنسی کم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

کاهش میل جنسی مشکلی است که اکثر افراد با افزایش سن تجربه می کنند. ترجیحات افراد در ازدواج در طول زندگی آنها تغییر می کند. با این حال، بسیاری از افراد از سنین پایین به این بیماری مبتلا می شوند. برای اکثر افراد، میل جنسی کم می تواند باعث استرس شود که بر هر جنبه ای از زندگی تأثیر می گذارد یا باعث اضطراب در روابط می شود که در دراز مدت مشکل ساز است.

ظاهراً دلایل کاهش صمیمیت زناشویی یا جسمی است یا روانی. اگر تا حدودی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید، این مقاله از مجله درمانکده را بخوانید تا با علل، علائم و درمان کاهش میل جنسی و مشاوره جنسی آشنا شوید.

میل جنسی کم به چه معناست؟

این حالت به عنوان کاهش فراوانی یا شدت خواسته های قبلی شما تعریف می شود. بنابراین، ممکن است بسته به میزان میل جنسی زنان و مردان قبلاً ارضا شود، متفاوت باشد. در واقع کاهش میل جنسی را باید کاهش یا قطع کامل میل جنسی دانست.

میل جنسی پیچیده است و به عوامل محیطی، روانی و اجتماعی بستگی دارد. از نظر بیولوژیکی، هورمون های جنسی (تستوسترون و استروژن) و انتقال دهنده های عصبی (دوپامین و اکسی توسین) میل جنسی را تنظیم می کنند.

شایان ذکر است که در جامعه ما معمولاً از دست دادن میل جنسی به دلیل شرم و خجالت نادیده گرفته می شود. مردم حتی در مورد آن صحبت نمی کنند و به آنها می پیوندند. می توانید یک مشاوره روانشناسی تلفنی، با روانشناس را به صورت آنلاین برنامه ریزی کنید و از طریق وب سایت مرکز مشاوره تلفنی کافه مشاور کمک بگیرید.

کدام میل جنسی خوب یا بد است؟

میل جنسی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بنابراین نمی توان این را فاز مثبت یا منفی دانست. برخی افراد هر روز و برخی دیگر چند بار در ماه رابطه جنسی دارند. با کمال تعجب، هیچ یک از مردان از رابطه خانوادگی خود شکایت نکردند.

بنابراین، باید گفت که درست یا غلط بودن گرایش جنسی شما به ترجیحات و شرایط زندگی شما بستگی دارد. اما اگر نگران از دست دادن میل جنسی خود هستید، مهم است که به یک روانپزشک مراجعه کنید. مشاوره آنلاین کافه مشاوره می تواند به شما در حل موارد زیر کمک کند:

علائم کاهش میل جنسی

علامت اصلی میل جنسی کمتر از قبل است. علائم دیگر عبارتند از:

کاهش افکار جنسی

شکایت از کاهش میل جنسی

نادیده گرفتن یا کاهش علاقه به هر نوع فعالیت جنسی.

دلایل کاهش میل جنسی خود را بدانید.

علل کاهش رابطه به عوامل بیولوژیکی، روانی و اجتماعی بستگی دارد. عوامل زیر می‌توانند هم مردان و هم زنان را تحت تأثیر قرار دهند.

وضعیت زندگی

شرایطی که می تواند باعث کاهش میل جنسی در هر فردی شود عبارتند از:

سردرد

دیابت

سرطان

درد مزمن

بیماری قلبی

فشار

کم کاری تیروئید

روماتیسم مفصلی

پرولاکتینمی بیش از حد

بیماری مزمن کبدی

عوامل روانی اجتماعی

عوامل زیر می تواند باعث کاهش میل جنسی در هر فردی شود:

ناامید شده

مشکلات روابط شریک زندگی

استرس و خستگی

فعالیت بدنی کمتر

اضطراب

سابقه ضربه جنسی داشته باشید.

سیگار، الکل و مواد مخدر.

عوارض جانبی برخی داروها.

دلایل کاهش میل جنسی در زنان چیست؟

  1. از عادت ماهیانه

در دوران یائسگی، تخمدان‌ها تولید استروژن را کاهش می‌دهند که منجر به کاهش میل جنسی می‌شود.

  1. اختلال در عملکرد جنسی

این مشکل می تواند در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی رخ دهد. مسائلی مانند مقاربت دردناک، خشکی واژن، گرفتگی واژن یا مشکل در رسیدن به ارگاسم می تواند باعث ایجاد اضطراب در هنگام رابطه جنسی و کاهش اضطراب در طولانی مدت شود.

  1. باردار شدن

کاهش میل جنسی در دوران بارداری به دلیل تغییرات عمده هورمونی رایج است. علائم جسمی ناخوشایند در این دوره و همچنین استرس مرتبط با زایمان، سلامت جنین و شیردهی می تواند بر میل جنسی زن باردار تأثیر بگذارد. عفونت بیماری

برخی عفونت‌ها، مانند عفونت‌های قارچی واژن یا عفونت‌های مجاری ادراری (UTI)، می‌توانند باعث کاهش میل جنسی شوند.

  1. وضعیت سلامت باروری

سایر عواملی که میل جنسی زنان را تحت تأثیر قرار می دهد شامل مسائل مربوط به سلامت باروری مانند اندومتریوز، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

  1. پیشگیری از بارداری

روش های هورمونی پیشگیری از بارداری می تواند به میزان قابل توجهی میل جنسی را کاهش دهد. من هستم:

قرص های ضد بارداری

تحویل کاشت

قرص های ضد بارداری

حلقه واژینال یا ضد بارداری

چه چیزی بر میل جنسی مردان تأثیر می گذارد؟

رایج ترین موقعیت ها عبارتند از:

  1. تستوسترون پایین

این وضعیت که هیپوگنادیسم مردانه نامیده می شود به این معنی است که بیضه ها به اندازه کافی تستوسترون (هورمون جنسی) تولید نمی کنند. این اختلال در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما با افزایش سن، تولید هورمون های جنسی به طور طبیعی کاهش می یابد.

  1. اختلال در عملکرد جنسی

اختلال نعوظ، انزال زودرس یا تاخیر در انزال می تواند باعث ایجاد اضطراب در روابط و کاهش میل جنسی شود.

چگونه میل جنسی پایین تشخیص داده می شود؟

از آنجایی که میل جنسی پایین می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد (فیزیکی یا روانی)، پزشک ابتدا از شما در مورد علائم، سابقه پزشکی، داروهایی که مصرف می‌کنید، نوع رابطه، سطح استرس و نگرش شما نسبت به رابطه جنسی سؤال می‌کند.

اگر مشکوک به مشکل پزشکی باشد، آزمایش‌های زیر برای تشخیص کاهش میل جنسی انجام می‌شود:

معاینه زنان

معاینهی جسمی

آزمون فارغ التحصیلی در فیلم

آزمایش خون برای آزمایش هورمون.

می توانید با صحبت با پزشک مراقبت های اولیه خود برای بررسی موارد احتمالی برای یافتن علت اصلی کاهش میل جنسی شروع کنید. در صورت لزوم، پزشک شما را برای ارزیابی مشکلات عصبی به متخصص غدد ارجاع می دهد. اگر دلایل وخامت رابطه شما روانی است، باید با یک مشاوره روانشناسی با تجربه حرفه ای مرتبط مشورت کنید.

رژیم غذایی مناسب برای کاهش میل جنسی

رایج ترین محرک های جنسی در زنان و مردان عبارتند از:

عذاب

سیب

گوشت

هندوانه

روغن زیتون

شکلات تلخ

نخود و نخود

ماهی قزل آلا و ماهی قزل آلا

دارچین، زنجبیل و کاکائو

آجیل هایی مانند نخود، آجیل و تخمه آفتابگردان.

درمان از دست دادن میل جنسی.

برای درمان این بیماری ابتدا باید علت آن شناسایی شود.

انواع درمان از دست دادن میل جنسی عبارتند از:

مقابله با استرس

شما می توانید از این تکنیک برای بهبود واکنش خود به رویدادهای استرس زا در زندگی استفاده کنید. مدیریت استرس می تواند به تسکین علائمی مانند کاهش میل جنسی کمک کند. بهترین راه های مقابله با استرس ورزش، مدیتیشن، یادداشت روزانه و یوگا است.

داروهایی که میل جنسی را کاهش می دهند.

مصرف برخی داروها می تواند باعث کاهش سطح تستوسترون شود. این مشکل با قطع دارو قابل حل است. با این حال، در صورت نیاز به مصرف دارو، پزشک ممکن است تزریق هورمون یا پماد و ژل را توصیه کند.

نوروتراپی

دو نوع وجود دارد:

هورمون درمانی پس از یائسگی. یکی از راه های درمان کاهش میل جنسی در زنان از طریق هورمون درمانی است که هورمون های HT را افزایش می دهد.

هورمون درمانی برای سطوح پایین هورمون. یکی از راه‌های درمان میل جنسی مردان استفاده از درمان‌های جایگزین مانند داروها، کرم‌ها، تزریق‌ها یا چسب‌ها برای بازگرداندن تعادل تستوسترون در بدن مردان است.

روان درمانی فردی

این فرآیند احساسات، افکار و رفتارهای ناسالم را شناسایی و اصلاح می کند. در این مورد، یک روانشناس یا روانپزشک می تواند مشکلات سلامتی، مسائل روانی یا شرایطی که منجر به کاهش میل جنسی می شود را رد کند.

زوج درمانی

این روش برای درمان کاهش میل جنسی به شما و همسرتان کمک می کند تا با تمرکز بر حل مشکل اساسی، کیفیت کلی رابطه خود را بهبود بخشید. همچنین به شما یاد می دهد که صمیمیت و احساس فیزیکی را تمرین کنید.

سکس تراپی

یک درمانگر جنسی فردی واجد شرایط است که به طور خاص برای کمک به افرادی که مشکلات جنسی از جمله میل جنسی پایین دارند آموزش دیده است.

لیست مشاوران کافه مشاور