مشاوره اختلال توهم و هذیان گفتن

مشاوره اختلال توهم و هذیان گفتن

مشاوره اختلال توهم و هذیان گفتن

مشاوره اختلال توهم و هذیان گفتن ، توهم و توهم پدیده های ناخوشایندی هستند که مدت هاست روانشناسان را مجذوب خود کرده اند.

برای دریافت مشاوره روانشناسی به صورت تلفنی و یا متنی وارد لیست مشاوران آنلاین کافه مشاور شوید و با یک تماس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

بیایید در مورد برخی از جنبه های توهم و درمان توهم صحبت کنیم. امروزه این توهم به گونه ای دیگر توضیح داده می شود. کلمه “توهم” از کلمه لاتین به معنای “سرگردان ذهن” گرفته شده است و به عنوان “درک چیزی یا چیزهایی که وجود ندارند” و “تجربه حسی که بدون تحریک حسی مناسب رخ می دهد” تعریف می شود. برای درمان توهمات و هذیان به یک ارزیابی تشخیصی کامل توسط بهترین مشاوره روانشناسی تلفنی نیاز است.

مشاوره تلفنی درمان توهم

توهمات واضح و غافلگیر کننده هستند و به نظر می رسد در یک حالت خارجی و عینی قرار دارند. توهمات با برخی از ویژگی های مشترک به شرح زیر متمایز می شوند:

رویاهایی که در واقعیت وجود ندارند.

یک توهم کاذب که یک ادراک واقعی و به ظاهر غیر واقعی را شبیه سازی نمی کند.

خطاهای ادراک ناشی از تحریف ادراک واقعی است.

تخیل تحت کنترل شخصی است و آگاهی واقعی را تقلید نمی کند.

توهمات مختلف

تصویر روح چیست و چگونه آن را حذف کنیم؟

خود را می توان از طریق بسیاری از حواس انسان از جمله شنوایی، بینایی، بویایی، چشایی و شنوایی درک کرد. به همین دلیل به پنج دسته تقسیم می شود. در زیر به انواع توهمات روانی پرداخته می شود.

مشاوره روانشناسی توهم و هذیان گویی

تظاهر به دیدن

رویاهای بصری دیدن چیزهایی هستند که در واقع وجود ندارند، از جمله دیدن اشیا، تصاویر بصری، افراد یا نورها. به عنوان مثال، ممکن است فردی را در خارج از اتاق ببینید یا نور روشنی که توجه شما را به خود جلب کند. این توهم دومین نوع شایع است. توهمات با اختلالات روانپزشکی ارگانیک همراه است و اغلب در اختلالات روانپزشکی عود کننده و دژنراتیو ظاهر می شود. فعالیت توهم زا در نواحی بینایی مغز و هیپوکامپ رخ می دهد. فعالیت هیپوکامپ با بازیابی تصاویر بصری از حافظه مرتبط است، در حالی که فعالیت قشر حسی امکان درک بهتر این رویدادهای ادراکی را فراهم می کند.

توهمات شنوایی شایع ترین شکل هستند. ممکن است متوجه شوید که کسی واقعاً آنجا نیست تا با شما صحبت کند یا به شما بگوید کارهای خاصی را انجام دهید. صداها می توانند آشنا یا ناآشنا باشند و محتوای آنها متفاوت است. توهمات شنوایی می تواند شامل صداهای موسیقی، بازی، میگرن و غیره باشد. به نظر می رسد که عدم تمرکز ممکن است نتیجه طبیعی این تجربه حسی تحریف شده باشد. افراد مبتلا به صرع لوب گیجگاهی ممکن است صداهای غیرمعمولی مانند صدای پاپ را بشنوند که با توهم همراه نیست.

توهم احساسی

توهمات حسی شامل احساس لمس یا حرکت بدن است. به عنوان مثال، ممکن است احساس کنید حشرات روی پوست خود می خزند یا حرکت اندام های داخلی را احساس می کنید. همچنین می توانید دست طرف مقابل را به صورت فیزیکی لمس کنید. توهمات حسی ناشی از سیگنال های نادرست نورون های حسی در نخاع و تالاموس است. این سیگنال های حسی سپس به قشر حسی حرکتی مغز فرستاده می شوند. توهمات حسی نیز در اسکیزوفرنی نادر است. خطاهای حسی اغلب با توهم اشتباه گرفته می شوند. علاوه بر این، بیش از 15 درصد از مصرف کنندگان کوکائین چنین توهماتی را تجربه می کنند. همچنین گزارش شده است که باعث ایجاد داروهای خاصی مانند لووفلوکساسین می شود.

توهم بویایی

توهم می تواند بر حس بویایی شما تأثیر بگذارد. این شما را وادار می کند تا بوهایی را که در طبیعت وجود ندارند شناسایی کنید. در برخی موارد، شما می توانید چیزی را بو کنید که دیگران قادر به تشخیص آن نیستند. گاهی اوقات منشا بوی بدن می تواند یک فرد خاص باشد. بوهای شناسایی شده از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند ناخوشایند یا خوشایند باشد. آنها می توانند در یک یا هر دو سوراخ بینی قرار گیرند. بو می تواند ثابت باشد یا فقط گاهی اوقات ایجاد شود. دشواری در تنفس ممکن است پس از ضربه به سر یا برخی عفونت‌های تنفسی رخ دهد. همچنین می تواند ناشی از اسپاسم لوب تمپورال، احتقان سینوس، تومورهای مغزی و بیماری پارکینسون باشد.

طعم یک توهم است

مزه شبیه بو است، اما به جای بو، به چشایی نیاز دارد. بیماران افسرده دیسژئوزی را گزارش می کنند که اغلب یکی از عوارض جانبی داروهای کولینرژیک است. در موارد نادر، افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس نیز در طول عود بیماری یا در طول بیماری دچار اختلالات چشایی می شوند. اما باید بدانید که این موقعیت ها با تظاهر به ناز متفاوت است. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی گاهی اوقات توهم دارند. با این حال، گاهی اوقات بی میلی به اجتناب از مصرف دارو وجود دارد. افراد مبتلا به سندرم نقص ایمنی اغلب از طعم ناخوشایند شکایت دارند، مشکلی که به نظر می رسد به خود بیماری و عوارض جانبی داروهای ضد ویروسی مربوط باشد.

فانتزی جنسی

فانتزی های جنسی لزوماً به اندازه سایر فانتزی ها قدرتمند نیستند. این طرد ممکن است به این دلیل باشد که محیط جنسی خارج از حواس پنج گانه اصلی است. دلیل دیگر ممکن است این باشد که بیماران دارای تخیلات جنسی ممکن است از صحبت کردن در مورد مشکلات خود خجالت بکشند. این نوع توهم در بیماران اسکیزوفرنی گزارش شده است. یک نوع سوء استفاده عاطفی است که گاهی منجر به نفرت نسبت به خود یا دیگران می شود.

علائم روانشناختی، به ویژه توهمات و هذیانها، ممکن است به ویژه با توهمات و غیره همراه باشد. این تجارب روانشناختی غیرطبیعی معمولاً روانشناختی هستند (“روانی”، “عملکردی”)، اما تقریباً تمام تجربیات روانشناختی می توانند ارگانیک باشند، که نتیجه یک تعامل پیچیده است. عوامل روانی، مبانی معنوی و زیستی.

آیا زوال عقل می تواند یک عامل خطر برای خودکشی باشد؟

صرف نظر از تشخیص قبلی یا نیاز به درمان قبلی، خطر خودکشی باید به دقت مورد به مورد ارزیابی شود. علاوه بر این، تجربه ذهنی افکار یا رفتار خودکشی می تواند به طور قابل توجهی در طول درمان یا در طول زندگی بیمار متفاوت باشد و همیشه باید به عنوان یک عامل خطر مهم برای خودکشی در نظر گرفته شود. وجود علائم روان پریشی مانند توهم و هذیان به ویژه هذیان های برنامه ریزی را می توان نشانه خودکشی یا حتی خودکشی دانست.

توهمات ناشی از مواد مخدر.

افراد هنگام استفاده از داروهای غیرقانونی مانند آمفتامین، کوکائین، ال اس دی یا اکستازی دچار توهم می شوند. اگر بلافاصله مصرف مواد مخدر یا الکل را متوقف کنید، توهم رخ نمی دهد. توهمات ناشی از اشیاء شایع هستند، اما می توانند بر سایر اعصاب نیز تأثیر بگذارند. تصاویر بصری می توانند شامل تصاویر انتزاعی یا تصاویر نور باشند. همچنین می تواند به شکل یک حیوان یا یک شخص باشد. در بیشتر موارد، اعوجاج بصری آنقدر زیاد است که درک دنیای اطراف به روش‌های غیرقابل پیش‌بینی تغییر می‌کند.

توهم می تواند به تنهایی یا به عنوان بخشی از روان پریشی ناشی از مواد مخدر رخ دهد. اسکیزوفرنی پس از مصرف طولانی مدت دارو به سرعت ایجاد می شود. برخی از افراد برای “آرامش” و تسکین علائم روان پریشی خود از ماری جوانا استفاده می کنند، غافل از اینکه این امر می تواند مشکلات سلامت روانی آنها را در دراز مدت بدتر کند.

توهمات و رویاها

توهمات مرتبط با خواب نوعی پاراسومنیا هستند. پاراسومنیا رویدادهای ناخوشایندی است که با خواب مرتبط است. در این مورد، توهم این است که آن را واقعی تر جلوه دهیم. این توهمات می توانند روی اعصاب دیگر تأثیر بگذارند، اما معمولاً قابل مشاهده هستند. در این حالت فرد نمی داند که خواب است یا بیدار. ما اغلب می خواهیم رویا ببینیم. این رویاها معمولاً در دو دوره مختلف ظاهر می شوند:

توهمات هیپنوتیزمی این را می توان در هنگام خواب مشاهده کرد.

توهمات هیپنوتیزمی وقتی از خواب بیدار می شوید این اتفاق می افتد.

اگر این اتفاق در یک روز رخ ندهد، ممکن است به نارکولپسی مبتلا باشید. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است حملات خواب، فلج خواب یا توهمات هیپناگوژیک را تجربه کنند. خواب های آزاردهنده در شب می تواند نشانه چیز دیگری باشد. ممکن است فردی پس از بیداری ناگهانی رویاهای واضحی ببیند، اما نمی تواند رویای مرتبط را به خاطر بیاورد. این تکامل می تواند شامل تغییر اندازه یا شکل شخص یا حیوان باشد. اگرچه تصویر آرام است، اما می تواند برای چند دقیقه واقعی و ترسناک به نظر برسد. این توهم معمولاً با روشن شدن چراغ ها از بین می رود. به نظر می رسد این کابوس ها علل روانی و جسمی متفاوتی دارند.

بسیاری از اختلالات ذکر شده نیز می توانند باعث توهم و اختلالات ترک (مانند خروج از بدن) شوند. توهمات لمسی (هم مثبت و هم منفی) در اختلالات روانپزشکی مانند اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلالات تجزیه ای بسیار رایج است. توهمات بویایی و چشایی نیز در اختلال استرس پس از سانحه و اختلال استرس ایزوله رایج است، اما می تواند منشأ ارگانیک نیز داشته باشد. در زیر به اختلالات اساسی خواب درمانی و توهمات می پردازیم.

لیست مشاوران کافه مشاور